Vajon melyik 5 finn festményt ismerik leginkább a világon?
Vannak olyan festmények, amelyek a többi műhöz képest jóval ismertebbek, és gyakrabban állítják ki őket a világ különböző galériáiban és múzeumaiban.
A nagy kiállítóhelyek is szívesebben mutatják be a nagyközönségnek a már ismert(ebb) műveket. Így aztán nem könnyű ezt a toplistát megváltoztatni, sőt aki egyszer rákerül, egyre inkább világutazó lesz.
A helsinki Ateneum Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből évente több száz művet állítanak ki hazai és külföldi kiállításokon. Szerencsére egyre nagyobb az igény a műkölcsönzésekre.
2015 óta különösen megnőtt a kereslet a finn festmények iránt külföldön. Míg 2015-ben 153 műalkotást kértek kölcsön külföldi kiállítóhelyek, addig 2019-ben ez a szám már 243 volt.

Marja Sakari, az Ateneum múzeumigazgatója az YLE-nek arról számolt be, hogy bár kialakulóban van egy új trend, mely szerint fokozott az érdeklődés a kevésbé ismert, illetve a külföldön ismeretlen művek és művészek iránt is, de a nagy múzeumok jellemzően még mindig a jól bejáratott, a kimondottan népszerű képzőművészeti alkotásokat szokták kiállítani.
Az persze egyáltalán nem biztos, hogy az a képzőművész, aki Finnországban nagy névnek számít, más országokban is az ismertek közé tartozik.
Így történhetett az meg, hogy Helene Schjerfbecknek (1862–1946), a finnek egyik legjelentősebb festőjének a műveit 2019 nyarán láthatta először a nagyközönség az Egyesült Királyságban a londoni Királyi Művészeti Akadémia kiállításán.
A finnek nemzeti ikonja tehát a britek körében egy évvel ezelőttig ismeretlen és egzotikus művésznek számított.
A Helene Schjerfbeck-kiállításhoz az Ateneum közel 60 festményt adott kölcsönbe a londoni szervezőknek. A videóban a Királyi Művészeti Akadémia termeiben, Schjerfbeck műveivel a háttérben Katy Hessel, művészettörténész beszélget a kurátorokkal. (Az angol nyelvű szöveghez magyar felirat is kapcsolható.)
Marja Sakari, az Ateneum igazgatója szerint újabban igen népszerűek a kimondottan női festőművészek munkáira épülő tematikus kiállítások. Ilyen apropóból utazhatott a Schjerfbeck-gyűjtemény is a Királyi Művészeti Akadémiára.
Az elmúlt években több finn művésznő alkotásait is bemutathatták külföldön, például Tokióban és Tallinban.
A leggyakrabban a Finnországhoz közeli országok kérik kölcsön az Ateneum festményeit, azaz főkébb Svédországban, Dániában és Észtországban állítják ki az értékes nemzeti kincseket.
A régi festmények szállítása roppant nagy elővigyázatosságot és szakértelmet igényel, vannak olyan művek, amelyeket épp ezért csak ritkán utaztatnak.
Most pedig jöjjön az az 5 finn festmény az Ateneum gazdag gyűjteményéből, amely mindezidáig a legtöbbször volt kiállítva külföldön.
1.
Hugo Simberg: A sebesült angyal (1903)
2.
Helene Schjerfbeck: Lábadozó (1888)
3.
Akseli Gallen-Kallela: Lemminkäinen anyja (1897)
4.
Hugo Simberg: A halál kertje (1896)
5.
Albert Edelfelt: Asszonyok a ruokolahti templom előtt (1887)
Forrás: YLE, Ateneum
Képek: Finn Nemzeti Galéria