Szeretem (a bőröd) az öblítőeceted illatát! – súgja a füledbe az ökotudatos, növényi étrenden élő, biciklivel érkező, samponszappantól és natúr dezodortól illatos herceg, miután az otthonod küszöbét átlépve, kedvesen hozzád bújva (diszkréten) beleszippant a rajtad lévő textilekbe.
Igen, ezt a hatást te is elérheted, ha épp erre vágynál, csak olvass tovább!

ÖBLÍTŐECET nélkül nem élet az élet: egy szép üvegben tárolt, egészséges és kíméletes öblítő, amit saját magadnak készítettél el, s amelyet akár általános tisztítószerként is használhatsz, egyszerűen kell a te otthonodba is.

Ha készülne ,,Evidencia- és közhelyszótár a vegyszermentes és költséghatékony megoldások kedvelőinek”, akkor biztosan szerepelne benne egy csomó tényközlés és szófordulat az ecetről. Közhely vagy sem: az ecet nagyszerű és univerzális, ha nem is mindenható. Többek között szagtalanító, vízkőmentesítő, színélénkítő és fertőtlenítő hatású.

Az úgynevezett öblítőecet vagy mosóecet vásárlása a finnek körében egyre felkapottabb dolog. A boltokban és online üzletekben szép számmal árulnak mosóecet néven illatos vagy illatmentes, kézi és gépi ruhaöblítésre egyaránt ideális eceteket csodaszép üvegekben, nem épp pénztárcabarát áron. Talán a közönséges (étkezési vagy háztartási) ecet és az öblítőecet közötti jelentős árkülönbség miatt mostanában egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogyan készíthetünk saját kezűleg a mosáshoz használandó ecetet. (Lehet, hogy ez a magyarázata annak, hogy az elmúlt napokban, bár egyáltalán nem kerestem ezt a témát, több finn magazinban is találkoztam a házi öblítőecet vagy mosóecet receptjével.)

Az öblítőecet elkészítési módja egyszerű és beltartalma ízlés szerint variálható. Két deciliter vizet és nyolc deciliter ecetet (almaecetet vagy 10%-os háztartási ecetet, ha bio, még jobb) keverjünk össze!

Ha illatokra vágyunk, tegyünk hozzá jó minőségű illóolajokat, orr- és bőrérzékenységünk szerint adagolva az illatfajtákat és a mennyiségeket. A tárolóüvegekbe tehetünk fűszernövényeket (menta, kakukkfű, citromfű stb.) és virágszirmokat (például: rózsa, levendula) is. Egyszerre több csatos üveget is megtölthetünk a különböző illatú öblítőeceteinkkel. A mosógépbe körülbelül fél deci öblítőt öntsünk egy átlagos mosási mennyiségnél.
Azoknak tehát, akik nem szeretnének sem hagyományos öblítőkre, sem egyéb, készen kapható alternatívákra költeni, ott vannak a házi receptek, amelyek sem nagy kézügyességet, sem nagy macerát nem igényelnek. Az esztétikus csomagolás (vagyis a megfelelő tárolóeszközök) kiválasztása és látványa pedig örömteli élménnyé teheti az öblítőecet készítők és használók hétköznapjait. Mert az öblítőnk így nemcsak textil-, környezet-, bőr- és mosógépbarát lesz, hanem szép használati tárgyként díszítheti az otthonunkat. A műanyagmentes július után akár az egész életünk műanyagmentes lehet, legalábbis az öblítőnk szempontjából.
Az öblítőecetet ajándékként is praktikus és esztétikus, hiszen természetes és saját készítésű ,,csodaszerekre” mindenkinek, aki háztartást vezet, szüksége van, éljen bárhol, az Óperenciás-tengeren innen vagy túl. Herceggel vagy herceg nélkül.