A régi háztartási gépek tényleg jobbak voltak, mint utódjaik?
Sokan úgy vélik, hogy a jól bevált, masszív elektromos készülékeket érdemes megtartani, meghibásodás esetén szerelőhöz vinni, mint sem lecserélni egy újabbra.
A finn háztartásigép-szerelők is azon a véleményen vannak, hogy régen a háztartási gépek jobb minőségűek voltak. A nagyobb strapabíróság részben azzal is magyarázható, hogy a készülékek anyaga nem műanyag, hanem fém volt.

Manapság sajnos a gépek nagy részét eleve úgy gyártják, hogy azok nem javíthatók, az alkatrészek nem cserélhetők.
Ugyanakkor az is tény, vannak, akikben egyáltalán fel sem merül a javítás lehetőségének gondolata. Különösen igaz ez a fiatalabb korosztályra, míg az idősebbek és (korosztálytól függetlenül) az ökotudatos vásárlók nem egyből a készülékcserére, egy új termék vásárlására voksolnak, ha valami elromlik.
Finnországban 2018-ban tovább nőtt a gép- és készülékvásárlások száma, különösen nagy mértékben emelkedett a szárítógépek eladása, mivel újabban ez már alapdarabbá vált az otthonokban.

Az Európai Unió szeretne egy olyan szabályozást megalkotni és bevezetni (az elképzelések szerint akár már 2020–21-re), amely előírná, hogy az üzletekbe bekerülő elektromos háztartási gépek javíthatóak legyenek, illetve kötelezővé tennék az ehhez szükséges megfelelő cserealkatrészek gyártását is. Ha ez megvalósul, a többi már csak rajtunk, a fogyasztók hozzáállásán múlik.
Forrás: Yle