Egy vagy két kézzel veszed le a szemüveged? Bizony, ez sem mindegy, ha azt szeretnéd, hogy sokáig szép és ép maradjon.
Nincs szemüveged? Majd lesz! Mindenki úgy indul neki a nagyvilágnak, hogy ő nagyszerűen lát, ám a könyörtelen öregszeműség egyszer lecsap mindenkire! (Persze létezik korrekció műtéttel, és kapható kontaktlencse is, de mi most csak a szemüvegesekkel foglalkozunk!)
Van, aki már gyerek- vagy fiatalkorában közeli kapcsolatba kerül a szemüvegekkel, míg mások akkor keresik fel először szemészorvosukat vagy optikusukat, amikor 40 éves koruk után egyszer csak azt veszik észre, hogy az apró betűs részeket nemcsak nem értik, hanem már nem is látják. Eljön a pillanat, amikor rádöbbenünk, miért van nagyító a közeli DM-ben a bevásárlókocsikon.
Mostanában valahogy mindenki olyan gyanúsan fiatalnak tűnik körülötted? Lehet, hogy mindenütt kamaszokat alkalmaznak? ((Egyébként, igen.)) Néhány éve még mosolyogva figyelted a nálad idősebbeket, akik olvasás közben a karjukat jellegzetes mozdulattal messzire kinyújtják, és jól láthatóan erősen fókuszálnak, mintha a szemük egy tőlük független, rakoncátlankodó fényképezőgép lenne. Aztán egyszer csak feleszmélsz, hogy te is ezt csinálod.
Telnek-múlnak a hónapok, az évek, míg egy szép napon a kéz sem tud már elég hosszú lenni, a szem már képtelen odafókuszálni, ahová kell, így nincs más hátra, mint a beismerés: nem halogatható tovább a szemüvegvásárlás. Bónuszként az optikustól megtudod, már így is túl sokáig vártál: egy ideje az egyik szemed dolgozott mindkettő helyett.
És innentől kezdve nincs megállás, a szem romlik, először egyre gyorsabban, majd némi lassulás, esetleg stagnálás következik, de a folyamat feltartózhatatlan, és életünk végéig tart.
Nem a szemüveg használata okozza a látásromlást, mint ezt sokan gondolják, hanem az életkorunk. Ez az öregszeműség. Már a név is kemény, dísztelen, otrombán arcul csapó. Nincs mit szépíteni, ez egy természetes és elkerülhetetlen változás. (Szóval ennyit arról, hogy forever young.)
,,Az öregszeműség (latin neve presbyopia) az emberi szem alkalmazkodó képességének korral járó, természetes megváltozása. Alapja, hogy a szemlencse az életkor növekedésével lassan, fokozatosan elveszti rugalmasságát, így közeli fókuszáló képessége folyamatosan csökken. A tünetek, a korábban szemüveg nélkül, vagy az egyébként használt szemüvegükkel, közelre jól látó pácienseken 40-45 éves kor körül kezdődnek, egyénenként eltérő időben. Eleinte inkább a délutáni, esti órákban, majd később az egész nap során megfigyelhető a közeli tárgyak fókuszálási problémája illetve az apróbb betűk olvasási nehézsége, melyek a mindennapi munkavégzést is nehezítik.”
,,Élete során mindenki szembesül ezzel a szemproblémával, melyet megelőzni nem lehet, a kezelése pedig szerteágazó. Az alkalmazkodóképesség jelentős csökkenése jól korrigálható olvasószemüveggel. Kontaktlencse viselése magában vagy olvasó szemüveggel kombinálva szintén válaszható lehetőség. Ezen megoldások nem véglegesek, az életkorral együtt a közeli korrekció mértéke folyamatosan változik, idővel újabb és újabb szemüvegekre, illetve kontaktlencsékre van szükség.”
,,Jelenleg abban az esetben, ha a szemüveges vagy a kontaktlencsés korrekció a páciens számára valamilyen ok miatt nem elfogadható, többféle lézeres vagy műtéti megoldás is szóba jöhet az öregszeműség (presbyopia) javítására. Ezen beavatkozások eredménye azonban általában nem tökéletes, és a hatás csak átmeneti. Hibátlan végeredményt adó, kompromisszumok nélküli műtéti megoldás jelenleg még nem áll rendelkezésünkre.”